Oca 12

Petek Temizliği Neden Gerekli?

Petek temizliği peteklerde zamanla oluşan kireç,çamur,balçık ve korozyonun, makine ve kimyasallarla sistemden arındırılması anlamına geliyor.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi peteğin dilimlerinde gezinmesi gereken su bazı dilimlerine ulaşamadığı için petekteki ısı ve akabinde sıcaklıkta düşüyor.Ve bunun sonucunda ısınma şikayetleri başlıyor.

Petek Temizliği

Petek Kirlendiğini Nasıl Anlarız?

1- Peteklerinizin üzerinde ısınmayan bölgeler varsa,
2- Peteklerinizin üst kısmı ısınmıyorsa,
3- Peteklerinizin alt kısmı ısınmıyorsa,
4- Radyatör vanalarından çok az veya hiç su gelmiyorsa,
5- Peteklerinizden siyah veya koyu kahve renkli ve pis su geliyorsa,
6- Kombiniz sesli çalışıyorsa veya sıcak suyunuz düzensiz geliyorsa,
7- Dairenizdeki en son petek ısınmıyorsa petekleriniz kirli demektir.

Petek temizliği yapılırken sirkülasyon hızı ve ısının petek kanalları içerisindeki hareketi artar. Kirliliklerin (çamur, balçık, kireç) sistemden uzaklaştırılması sonucu sistemdeki sıvı akışı daha düzenli hale gelir ve böylece verim artar. Verim artmasıyla yakıt tasarrufunda ve ısıtma da %20-30’a varan artışlar gözlemlenir.Tesisat temizliği yapılmadan önce bir petekteki ısı dağılımı ve tesisat temizliği yapıldıktan sonra bir petekteki ısının dağılımı aşağıdaki gibi değişim göstermiştir.

Petek Isı Dağılımı

Etkili ve Doğru Petek Temizliği Nasıl Yapılmalıdır ?

Petek temizliğinin doğru bir şekilde yapılması ve arızalara mahal vermemek için uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bunlar;
1- Kombi kapatılır ve elektrik bağlantısı kesilir. Burdaki amaç temizlik esnasında tesisattan çıkacak kireç tortu gibi maddelerin kombinin içerisinden dolaşarak filtreleri eşanjör, sirkülasyon pompası gibi hassas malzemeleri tıkaması yada bozmasını engellemektir.
2- Petek temizleme makinesi kombinin altından tesisata veya banyodaki havlupan ya da petek sökülerek tesisat hattına bağlanır. Banyodaki havlupana bağlanmasındaki sebep temizlik yaparken hem temiz su musluğu lazım hem de bir pis su gideri gerekiyor, bunları aynı anda bulabileceğimiz yer banyodur. Aynı zamanda temizlik yaparken oluşacak kirlenmenin temizlenmesi kolaydır. Halı veya parke üzerinde temizlik yaparken dökülecek su yada kimyasal büyük zararlar açabilir.
3. Kombi kapatılıp makine bağlantıları yapıldıktan sonra bütün petekler açık bir şekilde 10 dakika makinanın çalıştırılması sağlanır.

1 m3 Doğalgaz fiyatını öğrenmek için Tıklayın.

Kombi bakımında yapılan işlemler için Tıklayın.

4 thoughts on “Neden Petek Temizliği ?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir